Kuchyně je místem, kde se schází rodina nejčastěji. Proto by se nám měla líbit. Ten, kdo v ní vaří, ale zcela určitě dodá, že by měla být také praktická. Tyto dva faktory se ovšem nevylučují. Tedy v případě, že sáhnete po správných materiálech.
Tvář kuchyni dávají především dvířka, plochy zásuvek a pracovní plochy. Přesněji řečeno materiál, ze kterého jsou vyrobené. Jelikož se ale jedná o vysoce zátěžovou plochu, rozhodně se nevyplatí na ní šetřit a orientovat se výhradně podle ceny jednotlivých materiálů.
Základ tvoří laminát
Laminát patří k nejvíce používaným kuchyňským povrchům. Lidé si ho nejčastěji pořizují pro příznivou cenu, druhým důvodem je široká nabídka různých dekorů, nejenom barevných, ale také imitací přírodních materiálů, hlavně dřeva. Oblíbené jsou například exotické dřeviny i tradiční borovice nebo dub. V neposlední řadě je důležitým faktorem rovněž nenáročná údržba.
Rozmanité fólie
Do výčtu levnějších materiálů bezesporu patří i fólie. Foliovaná kuchyňská dvířka si můžete, stejně jako v případě laminátu, pořídit v různých barvách, případně s imitací dřevěných povrchů. Fólie je v kuchyni oblíbeným materiálem i proto, že snáz odolává vodě, které se v takovém prostoru neubráníte. Dá se pořídit nejenom hladká, ale také strukturovaná. Je ovšem třeba počítat s dost podstatnou nevýhodou, a sice horší odolností vůči vnějším mechanickým vlivům. Jestli to u vás v kuchyni žije, fólie nejspíš nebude tou správnou volbou, pokud si tam ale maximálně vaříte čaj a ohříváte jídlo v mikrovlnce, nemusíte se jí bát...
Tradiční masiv
Povrchy z masivního dřeva se v zásadě zpracovávají dvěma způsoby, jednak jako rustikální, které jsou vhodné do venkovsky laděných kuchyní, a za druhé je výrobci přenesli i do moderních interiérů. Proč masivní dřevo se všemi jeho zdánlivými “nedokonalostmi“, které mu dala do vínku příroda? Protože s tímto materiálem získáte nadčasovou kvalitu, a jeho výraz s léty zraje do krásné patiny. V moderních interiérech se tento typ kuchyní – povrchů, propojuje s nábytkem obývacího pokoje, takže působí jako jeden kompaktní celek.
Nalakovaná moderna
U moderních interiérů ještě chvilku zůstaňme. Zde se jako další možnost nabízejí lakované povrchy, a to buď v matu, nebo vysokém lesku. Jestliže se rozhodnete pro lakovanou kuchyni, získáte s ní vysoce odolný povrch, který se velmi dobře ošetřuje. Laky tak vyhovují i hygienickým nárokům, které by měla kuchyně splňovat. Kromě praktické stránky jsou lakované povrchy designově povedené. Z nabídky barevných laků si totiž vybere i ten nejnáročnější uživatel, a pokud ne, výrobci obvykle nabízejí možnost namíchání laku na míru aktuálním potřebám vašeho interiéru.
Vyzkoušejte sklo
Nemusíte se bát, nejde o klasické sklo, ale o takzvané tvrzené s bezpečnostní fólií, které se nalepuje na podklad. Byť takové sklo není snadné rozbít, i kdyby se tak stalo, fólie podrží střepy a zabrání případnému zranění. Tenhle materiál je úžasný díky spoustě skvělých vlastností. Dá se všelijak upravovat nebo barevně dokreslovat. Velmi hezky vypadá grafosklo, což je způsob zpracování skla, při kterém se mezi dvě skleněné tabule zalaminuje fólie s grafikou, to vše v peci za vysoké teploty. Laminování je velmi kreativní způsob jak si nechat zhotovit atraktivní a hlavně jedinečný kuchyňský povrch. Používají se k němu například fotografie, látky, papíry se vzory, ale také přírodniny jako břidlice, dýha, zalaminovat si můžete nechat i plech. Stejně jako laky, i sklo je vysoce hygienický materiál, protože se velmi dobře udržuje, stačí ho jenom setřít mírně navlhčeným hadříkem.
Pozor na pracovní desky
Stejnou pozornost, jakou jste věnovali výběru kuchyňských dvířek a čel zásuvek, věnujte i výběru kuchyňské pracovní desky. Rozhodně se vám vyplatí tento krok nepodceňovat.
Laminát:
Pro pracovní plochu se v kuchyni nejčastěji používá dřevotříska s laminátovým povrchem. Má to dva praktické důvody. Dá se pořídit za dostupné peníze a dobře se čistí. Příjemné je i to, že na ni lze postavit i hrnec rozpálený na cca 180 stupňů C. Potraviny ale krájejte pouze na prkénku, protože jinak byste si desku zničili. Při výběru si dejte pozor na hrany desky. Buď můžete zvolit ABS hrany v provedení z odlišného materiálu, anebo takzvaný postforming, kdy se laminát přetahuje přes hranu do spodní části desky.
Masivní dřevo:
Pracovní desky z masivního dřeva vypadají sice krásně, ale jinak je s nimi spíš víc starostí. Aby opravdu sloužily, jak mají, musí být vyrobeny z vyzrálého tvrdého dřeva a to je poměrně drahá položka. I v tomto případě je lepší použít prkénko, protože jinak budete mít desku “rozřezanou“. Cokoli barevného se vám na ni vylije, to tam zůstane. Aby škod na ploše bylo co nejméně, je třeba ji pravidelně ošetřovat. Dá se také přebrousit, takže vypadá opět jako nová.
Umělý kámen:
Pracovní desky z umělého kamene se vyrábějí z přírodní kamenické drtě a pryskyřice. Jejich výhodou je skutečnost, že se dají dobarvovat, třeba podle dalších kuchyňských ploch. Tyto desky jsou tvrdé, nenasákavé a klidně na ně můžete postavit horký hrnec. Snadno se ošetřují. Sice jsou dost drahé, ale zato vám budou dobře sloužit řadu let.
Text: Emma Hildová
Foto: Oresi